Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Września 1939 r. w Majdanie Górnym

Opis  sztandaru

Oto sztandar Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września 1939 r.

w Majdanie Górnym!

Umieściliśmy na nim elementy wiążące się ze szkołą i patronem. Nawiązaliśmy do barw i symboli, które są czytelne, łatwe w interpretacji, zarówno historycznej, jak również kulturowej. Podstawowe barwy sztandaru to kolor biały
i czerwony, czyli nasze barwy narodowe.

Z prawej strony płat tkaniny jest czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe – srebrny orzeł. To wyraz naszej łączności z Ojczyzną - Rzeczpospolitą Polską. Korona, dziób i szpony mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenia do szlachetnych i wielkich czynów, do pokonywania przeszkód i trudności. Są to cele, do których zmierzają nasi uczniowie. Orzeł otoczony jest złotymi wyrazami: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. Są to wartości, którym w naszej hierarchii dajemy miejsca nadrzędne. Swoim honorem i nauką, nasi wychowankowie, mogą służyć wiernie bogu, ojczyźnie i człowiekowi. Podstawę orła stanowi ornament roślinny złożony z laurowych gałązek, akcentujący chwalebne karty historii Polski. Wyhaftowany złotą nicią rok 2018 będzie przypominał czas przyjęcia nowego sztandaru.

Rewers sztandaru to biały płat tkaniny. Na tym tle umieszczony jest  złoty krzyż VIRTUTI MILITARI – najwyższe polskie odznaczenie wojskowe. W części centralnej krzyża znajduje się srebrny orzełek, typowy dla kampanii wrześniowej 1939 r. W ten sposób podkreślamy bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy pamiętnego września, złożoną przez nich ofiarę za wiarę w Polskę i Polski umiłowanie. Ten motyw otoczony jest napisem, wykonanym czerwoną stylizowaną czcionką: u góry płatu – Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Września 1939 roku, u dołu płatu – w Majdanie Górnym.

Płat sztandaru  o boku 100 cm, otoczony złotą frędzlą, zatknięty jest na drzewcu. Drzewiec wykonano z lipowego drewna utrzymanego w jasnym kolorze i opatrzono posrebrzanymi okuciami: złącza, trzewika i głowicy, składającej się z tulei i podstawy orła zrywającego się do lotu.

Nasz sztandar poprzez elementy opisujące tradycję i  przeszłość, poprzez symbole nawiązujące do teraźniejszości, wyznacza przyszłość. Jest streszczeniem naszych najważniejszych idei.

Anna Wawrzusiszyn